Tworzenie kultury Lean. Narzędzia trwałego utrzymania wdrożonych udoskonaleń.

Tytuł oryginał: Creating a Lean Culture
Autorzy: David Mann
ISBN:
Seria: Najlepsze Praktyki Zarządzania

Ilość stron:
Wymiary: B5 176x250 [mm]
Okładka: Twarda

Opis książki

Tworzenie kultury Lean (ang. Creating a Lean Culture) jest zapełnienie pewnej luki, jaka istnieje w literaturze na temat szczupłej produkcji i Systemu Produkcyjnego Toyoty (ang. Toyota Production System, TPS). Szczupłe zarządzanie to jeden ze składników decydujących o powodzeniu transformacji przedsiębiorstwa. A mimo to, standardowe publikacje dotyczące szczupłego systemu nie poruszają tego tematu lub wspominają jedynie o potrzebie wprowadzenia nowych metod zarządzania w szczupłym środowisku. Tworzenie kultury Lean przedstawia najpierw podstawy, a następnie praktyczne wskazówki ułatwiając wdrożenie brakującego ogniwa, potrzebnego do trwałego utrzymania wdrożonych udoskonaleń – szczupłego systemu zarządzania.
Szczupła produkcja, oparta na powszechnie podziwianym Systemie Produkcyjnym Toyoty okazała się bezkonkurencyjną metodą organizacji procesów produkcyjnych. Kluczowe koncepcje szczupłej produkcji są stosunkowo proste i podobne do wielu projektów związanych z doskonaleniem procesów, zaś wdrożenie narzędzi szczupłego systemu nie wymaga zaawansowanej wiedzy ani nakładów. A jednak wiele prób wprowadzenia szczupłej produkcji przynosi rozczarowujące rezultaty i deklaracje w rodzaju „u nas szczupły system się nie sprawdza” albo „to nie jest rozwiązanie dla naszej branży”, lub „przy naszym typie produkcji to nie może być skuteczne”.
Dlaczego zatem, skoro wydaje się to tak proste, udane wdrożenie szczupłej produkcji w rzeczywistości napotyka na tak poważne trudności? Odpowiedzią na to pytanie może być niezwykle istotny, często pomijany aspekt szczupłego systemu. Udana transformacja wymaga nowego sposobu zarządzania bieżącymi, codziennymi działaniami, niemal całkowicie odmiennego od metod stosowanych w tradycyjnym systemie masowym.
W książce zaprezentowano składniki szczupłego zarządzania, współzależności między nimi, a także sposoby ich wdrożenia. Tworzenie kultury Lean wyznacza kurs dla liderów wprowadzających szczupłe zarządzanie i prowadzi ich przez pola minowe kultury organizacyjnej, drogą transformacji od produkcji masowej do szczupłego systemu.

Kto może skorzystać z lektury tej książki?

Książka Tworzenie kultury Lean przeznaczona jest przede wszystkim dla liderów na każdym szczeblu organizacji przechodzącej transformację do szczupłego systemu. Mogą z niej skorzystać brygadziści kierujący pracą małych zespołów produkcyjnych, szefowie departamentów, nadzorujący pracę kilku liderów zespołów, menedżerowie strumieni wartości obejmujących różne departamenty i grupy wsparcia, a także dyrektorzy – zakładów i oddziałów lub też dyrektorzy generalni ds. produkcji oraz członkowie zarządów, odpowiedzialni za rozwój całej organizacji.
Książka ta może się okazać przydatna, także dla każdego, kto pracuje w organizacji rozważającej wdrożenie szczupłego systemu. Być może nie wiecie jeszcze zbyt wiele na temat zasad i metod szczupłej produkcji. Podstawowe informacje na jej temat możecie znaleźć w licznych dostępnych publikacjach i artykułach. Ich listę znajdziecie w bibliografii na końcu książki, tuż za słowniczkiem zawierającym najważniejsze przydatne terminy.
Lektura tej książki może przynieść korzyści także inżynierom lub specjalistom, którzy muszą się zmagać ze zmianami wprowadzanymi w dobrze znanym dotychczasowym systemie. Dowiecie się z niej, jak radzić sobie z takimi problemami. Mogą po nią sięgnąć także menedżerowie grup wsparcia, którzy zastanawiają się, jakie wymagania będą musieli spełnić po wdrożeniu szczupłego systemu.
Publikacja ta może być przydatna również dla menedżerów, którzy zastanawiają się, jak to się stało, że ostatni projekt, w jakim uczestniczyli i który zapowiadał się tak obiecująco, przyniósł tak mizerne rezultaty.

Pozycja wyróżniona Shingo Prize

Nowe odkrycia zamieszczone w drugim wydaniu książki Creating a Lean Culture, potwierdzają rekomendacje naszych ekspertów z 2006 roku, by przyznać tej pozycji nagrodę w kategorii Research and Professional Publication Award.

- Robert D. Miller, Dyrektor Wykonawczy, The Shingo Prize for Operational Excellence

Praca Manna stanowi znakomite wprowadzenie do szczupłego zarządzania… które za drugim razem wydaje się jeszcze lepsze… naprawdę jest to książka o ludziach i metodach zarządzania, która pasuje do każdej sytuacji.

- Mark Graban, autor nagrodzonej pozycji Lean Hospitals – doskonalenie szpitali

Każda osoba zaangażowana w transformację przedsiębiorstwa do szczupłego systemu powinna przeczytać tę książkę… Nowy rozdział na temat szczupłego zarządzania w procesach biurowych jest szczególnie pomocny dla czytelników, którzy nie mają żadnych doświadczeń związanych z zarządzaniem obszarami produkcyjnymi.

- Michael A. Nelson, Dyrektor Zarządzający, specjalista Lean Six Sigma na poziomie Black Belt

Nasze marki


Newsletter

Loading...Loading...